Posts tagged ‘grocery list’

Skin Trade, Bold Native, and senior citizen beverages.

Last night was the public premiere of Skin Trade in Los Angeles, and if you haven’t seen this film already, I strongly urge you to do so.  I wasn’t able to attend last night, but I did catch a screening at the Animal Liberation Forum in April.  To be honest, before I saw the film, this was one of the topics I was least interested in at the conference.  I don’t wear fur, I don’t know anyone who wears fur, and while most people don’t have any moral qualms about killing animals for sustenance, it seems that the general public accepts that killing in the name of vanity is wrong.  But it doesn’t matter if you don’t know a single person who wears fur, because for each individual fox, mink, chichilla, rabbit, dog, cat, and other species raised for their pelts, it is a reality 100% of the time.  These individuals are suffering every day, and that’s why it’s important for people to see this film.  There are parts that are hard to sit through, so watch it with a friend, or go to one of the public screenings if you have the opportunity.  Check out Ecolutionist’s recap of last night’s event here, and the Skin Trade website for more information.

Bold Native is also premiering in LA next week.  This is a fictional film that tells the story of Charlie Cranehill, an animal liberator wanted by the FBI for animal enterprise terrorism.  It also follows another activist, as she works within the law to improve the rights of farmed animals.  There are screenings next Wednesday and Friday, and I’m bringing a group to the second event, which is at TreePeople‘s outdoor amphitheater and will feature spooky vegan hotdogs from The Frankenstand!  For more information on Bold Native, visit their website and watch the trailer below.

As for the dollar menu, I’m going to spare you the play-by-play for the past week.  I’ve been eating well, but my meals have literally all been cereal, banana flax muffins, and rice or ramen with some type of protein and veg.  Snacks have been pitas/tortillas with almond butter, mixed nuts, blueberry smoothies, and a whole lotta vegan ice cream.  I’m missing fresh fruit and veggies, but the last two weeks have been finals, so I’m pretty much just thankful I’m still alive at all.  During finals, the feeding ritual usually consists of wandering into the kitchen 3-4 times a day, picking up the first thing I see, and putting it on a plate (sometimes).  During finals before I went vegan, it was peanut butter sandwiches and an Ensure for every meal.  This triggered snarky comments from my friends about senior citizen beverages, as well as a temporary peanut allergy.

I’m leaving for San Francisco/Portland a week from tomorrow, and while I’ll definitely be watching my budget while I’m up there, I’m taking a break from the dollar menu until I get back.  So for week 5 through week 7 that’s 63 meals, and 63 dollars.  I spent $54.99 in the first two weeks, and I have $8.01 left.  That’s a little intimidating, but I still have rice, flour, and dry beans in the pantry, and broccoli and blueberries in the freezer, so I think I’ll do fine.  If you need me, I’ll be out in the yard encouraging my little zucchinis to photosynthesize.

Also, if you’re wondering why I only have three bagels, the items with asterisks by them were used for the pizzas I made for my family on Memorial Day – I only charged myself for the portion that I ate.

Week 5 (ending 6/4) Shopping List – Whole Foods/Trader Joe’s

  • 2 bananas  $.063
  • Lightlife Gimme Lean sausage  $3.99
  • whole wheat flour  $2.99
  • vegan semi-sweet chocolate chips  $3.39
  • Rice Dream (neapolitan)  $5.99
  • 9 grain pitas  $3.89
  • Maranatha almond butter  $5.49
  • Daiya vegan cheese (mozzarella style)  $2.15*
  • 3 bagels  $1.35*
  • roasted vegetable pasta sauce  $2.39
  • Lightlife vegan pepperoni  $2.50
  • 1 jalapeno  $0.15
  • 1 portabella mushroom  $1.21
  • 1 can lima beans  $1.25
  • Trader Joe’s oat n’ wheat bran swirls (cereal)  $2.99
  • vanilla almond mik $2

Total:  $42.36

Week 6 (ending 6/11) Shopping List – Whole Foods

  • 365 organic raisin bran  $2.99
  • 365 organic peanut butter pows  $2.99
  • herb flavored popcorn  $0.99
  • chocolate soy milk  $1.69
  • unsweetened rice milk  $1.69
  • 1 can black beans  $0.99
  • 1 package firm tofu  $1.29

Total:  $12.63

Psst.. f you haven’t done so already:  Become a Facebook fan!

June 11, 2010 at 11:11 pm 3 comments

Day 21-23

I have had some really stressful days lately that have put me in some pretty yucky moods, and last night I was ready to have the Rice Dream Mud Pie in my freezer and a beer, and forget about the budget altogether.  I bought that mud pie the night before I started the dollar menu, with my first batch of groceries.  I had intended to eat it after dinner that night, but I forgot about it, and it’s been calling my name ever since.

I resisted the mud pie last night, but on Friday when I did my shopping, I kinda just let myself buy what I wanted and accepted the fact that I’d be a few dollars over budget.  I’ve already got a lot going on this week, and if I’m hungry on top of it, it’s not going to be pretty.  I didn’t actually calculate what I bought until this morning, and I’m not sure how I managed this, but I still came in under budget.  By 11 cents.

I shopped at Whole Foods this week.

  • firm tofu  $1.29
  • frozen broccoli  $2.50
  • almond milk  $2.00
  • black beans  $0.99
  • pinto beans  $0.99
  • garbanzo beans  $0.99
  • 1 cucumber  $1.50
  • 1 orange  $1.03
  • 1 kiwi  $0.69
  • 1 portabella mushroom  $1.14

Total:  $14.11
4 Week Total: $83.89

Day 21 – Friday, May 21
Morning:  Oatmeal.

Afternoon:  I had the gross rice I made for dinner on day 20.  It was still gross.  I didn’t finish it, but luckily I had also packed a salad and some rice cakes.

Evening:  I came home from work and started making tortillas.  I really wanted a burrito, but my tortillas were still coming out way too fat for that (see pictures on Day 3), no matter how thin I rolled them.  I decided to try putting together a black bean burrito with an uncooked tortilla, and then cooking the whole thing in a little olive oil.  I guess this is pretty close to a chimichanga, I’m not exactly sure what you would call it, but it was damn good.  I had a big one for dinner, and packed up two smaller ones for lunch.

Day 22 – Saturday, May 22
Morning:  Two blueberry muffins.

Afternoon:  I had the leftover chimichanga things, covered in free salsa and a few chips from my co-workers lunch.

Evening:  Scrambled tofu, and potatoes with green onion.

Day 23 – Sunday, May 23
Morning:  Blueberry muffin.

Afternoon:  Tortilla with black beans and more free salsa.

Evening:  I sat around for a while deciding what I wanted for dinner.  I ended up making a black bean patty (mashed black beans with sauteed green onion) and served it in between two tortilla halves, with a little ketchup, mustard, and relish.  I left flour out of the black bean mixture and the patty kind of fell apart, but it was still delicious!

May 24, 2010 at 3:31 pm 2 comments

Day 13, 14 & 15

Day 14 – Friday, May 14
Morning:  Oatmeal with soy milk.

Afternoon:  There was a bug going around my house this week, and I guess my turn came on Friday and Saturday.  I was not feeling well at all so I ate a muffin, and slept for an hour on my lunch break.  Later in the afternoon, I ate the baked beans with jalapenos I had brought for lunch.

Evening:  I got groceries on my way home from work, and had olives, cucumber, and hummus for dinner.

I had started using the following items earlier in the week:

  • Gardein Chick’n Scallopini (half package) $2.50
  • Soy milk $2.79
  • Sliced almonds $2.39
  • 3 bananas $0.75
  • Top Ramen, Oriental flavor $1.50

I got these things from Albertsons:

  • 1 lb dry pinto beans $1.49
  • mixed nuts $3.99
  • 1 can black olives $1
  • frozen blueberries $3.49
  • 4 bananas $1.19
  • green onions $0.89
  • 1 roma tomato $0.31
  • 1 package firm tofu $1.69
  • 2 pears $0.75
  • 1 bunch red leaf lettuce $0.99
  • 1 cucumber $0.99
  • garlic hummus $2.99

Total: $28.20

Obviously that’s more than the $21/week I was aiming for, but remember that I switched my budget to $84 per month.  That leaves me $14.22 for week four.

Day 15 – Saturday, May 15
Morning:  Oatmeal with soy milk.

Afternoon:  Still not feeling well, and didn’t have time to prepare lunch after work the night before.  I had a bowl of Top Ramen, with a package of red pepper I got from my co-workers pizza.  For someone who was already nauseous, I sure did eat a lot of spicy food.

Evening:  I made blueberry muffins after work.  For dinner, I had a muffin and salad with red leaf lettuce, olives, and Greek dressing.

Still a little behind on posts, but I promise to catch up very soon with a post about my day at WorldFest!

May 17, 2010 at 10:01 pm 3 comments

Week 2 Shopping & Day 8

I did my shopping at Vons this week.  I usually shop at Trader Joe’s or Whole Foods, so shopping for produce at a supermarket was pretty strange.  Everything was so uniform.  I felt like I had been transported to Stepford.

  • 5 lbs long grain rice  $3.59
  • 1 can black beans $1.00
  • 1 can pinto beans $1.00
  • 7 oz diced yellow onion $1.50
  • 1 can stewed tomatoes $1.00
  • 2 jalapenos $0.24
  • 1 package extra firm tofu $2.49
  • 1 can green peas $0.79
  • 5 lbs potatoes $1.75  (I actually bought a 10 lb bag for $3.50 and split it with my parents.)
  • 1 lb carrots $0.99
  • 1 artichoke $1.50
  • 1 package white mushrooms $2.99
  • 23 oz Motts unsweetened apple sauce $1.79
  • 1 banana $0.25

Total:  $20.88

Day 8 – Saturday, May 8
Morning:  I got up for work at 5am, and I was going to make scrambled tofu, but I only had time for a banana.  I made lunch for today (with leftovers), which took about 30 minutes.

Afternoon:  Black beans and Spanish rice with onion and stewed tomatoes, and two rice cakes.

Evening:  I had an artichoke, and applesauce.  The Stepford artichoke was huge and I could only finish about half of it.  I’ve always hated wasting food, and so far this project has kept me from doing so.  The only thing from last week that didn’t get eaten was half a can of garbanzo beans, which mysteriously disappeared.  I’m thinking someobody probably threw it out, and nobody is willing to fess up.  I suppose the culprit was afraid of facing my vegan fury.

May 8, 2010 at 10:55 pm 3 comments

Day 1 & 2

This week may end up being a little boring because I had some pricey leftover items that I didn’t want to go to waste, which limited my budget a bit.  I also had to account for a package of flour, which should last me a couple weeks at least.  And when I say boring, I’m thinking of the reader, not the eater.  Trust me:  if I’m bored, you’ll hear about it.

I bought the following items from Whole Foods:

  • pasta sauce (roasted vegetable) $2.39
  • 1 lb. whole wheat pasta $1.19
  • 3 bananas $0.75
  • 1 cucumber $1.33
  • 1 lb. frozen California style vegetables $1.99
  • 1 can cannellini beans $0.99
  • 4 lbs. navel oranges $2.50

and I already had these things in my fridge:

  • baby carrots $0.99
  • garbanzo beans (1/2 can) $0.65
  • soymilk (1/2 carton) $1.75
  • flour (1/2 package) $1.50
  • dark chocolate (1/3 package) $0.75
  • Daiya vegan cheddar cheese (2/3 cup) $2.33
  • leftover curry: broccoli, chickpeas, and Gardein beefless tips $1.59

Total: $20.70

I did my shopping on Friday night after work, then came home and started a batch of muffins from How it all Vegan.  I’ve been making the Blue Banana Muffins pretty regularly, and I just switch out the blueberries for whatever I happen to have around.  This time it was dark chocolate, but so far my favorite combo has been blueberry-banana-peach.  I like these because they include flax seed, which definitely helps me feel more energetic in the morning.  I make them kind of on the small side so I can have one for breakfast, and take another with me to snack on later.

Day 1 –  Saturday, May 1
Morning:  I had two muffins, and a handful of carrots.

Afternoon:  Leftover curry with broccoli, chickpeas, Gardein beefless tips, and brown rice.

Evening:  Pasta with roasted vegetable sauce and cheddar style Daiya vegan cheese.  I had an orange while I was waiting for my pasta.


Lunch.  Reheated and served in a paper tray we use to feed the dogs. ‘Cause that’s how I roll at work.

Day 2 – Sunday, May 2
Morning:  Two muffins, and an orange.

Afternoon:  Another orange, leftover pasta from last night, and a homemade biscuit. I got off work around noon, then came home and made biscuits (also from How it all Vegan). I’ve wanted to try making bread, but I’m short on ingredients, so biscuits seemed like a fine place to start. This is the first time I’ve made biscuits, which really isn’t that impressive — but tasty homemade biscuits are kind of a big deal for someone who grew up on those weird brown-and-serve rolls, even on special occasions, even though they never tasted very bread-like.

Evening:  I wasn’t very hungry — baking (aka “impatiently eating leftover dough balls while waiting for food to be ready”) tends to have that effect on me.  Plus, I ate lunch pretty late.  I had another biscuit, and I’m eating carrots as I type.


Lunch.  This may look like your average tomatoey carb-fest, but I’m still proud of my first biscuit ever.

On a side note:  Because I am calculating costs by week and not by meal, there are certain things I’m using but not including yet.  Spices, condiments, Earth Balance, agave sweetener.. basically, things that I use in very small amounts and don’t need to buy very often.  However, I will mention these things when I use them, and they will be included in my weekly total when I re-buy them.

May 2, 2010 at 10:42 pm 1 comment


Objective

To prove that I can feed myself tasty, ethical meals for cheaper than a fast food dollar menu.


Recent Posts

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 41 other followers