Day 13, 14 & 15

May 17, 2010 at 10:01 pm 3 comments

Day 14 – Friday, May 14
Morning:  Oatmeal with soy milk.

Afternoon:  There was a bug going around my house this week, and I guess my turn came on Friday and Saturday.  I was not feeling well at all so I ate a muffin, and slept for an hour on my lunch break.  Later in the afternoon, I ate the baked beans with jalapenos I had brought for lunch.

Evening:  I got groceries on my way home from work, and had olives, cucumber, and hummus for dinner.

I had started using the following items earlier in the week:

  • Gardein Chick’n Scallopini (half package) $2.50
  • Soy milk $2.79
  • Sliced almonds $2.39
  • 3 bananas $0.75
  • Top Ramen, Oriental flavor $1.50

I got these things from Albertsons:

  • 1 lb dry pinto beans $1.49
  • mixed nuts $3.99
  • 1 can black olives $1
  • frozen blueberries $3.49
  • 4 bananas $1.19
  • green onions $0.89
  • 1 roma tomato $0.31
  • 1 package firm tofu $1.69
  • 2 pears $0.75
  • 1 bunch red leaf lettuce $0.99
  • 1 cucumber $0.99
  • garlic hummus $2.99

Total: $28.20

Obviously that’s more than the $21/week I was aiming for, but remember that I switched my budget to $84 per month.  That leaves me $14.22 for week four.

Day 15 – Saturday, May 15
Morning:  Oatmeal with soy milk.

Afternoon:  Still not feeling well, and didn’t have time to prepare lunch after work the night before.  I had a bowl of Top Ramen, with a package of red pepper I got from my co-workers pizza.  For someone who was already nauseous, I sure did eat a lot of spicy food.

Evening:  I made blueberry muffins after work.  For dinner, I had a muffin and salad with red leaf lettuce, olives, and Greek dressing.

Still a little behind on posts, but I promise to catch up very soon with a post about my day at WorldFest!

Advertisements

Entry filed under: Uncategorized. Tags: , , , , , , , , , .

Day 11, 12 & 13 Day 16-20

3 Comments Add your own

  • 1. Lacey  |  May 18, 2010 at 5:40 am

    this is going to be a weird thing for me to say; but you can get frozen blueberries cheaper at Whole Foods or Trader Joe’s-they’re $1.69 for a 16 oz bag. Whole foods also tends to have a different bulk bean on sale weekly as well; 99 cents per poud for organic beans can’t be beat! You would also save money if you made your own hummus; the most expensive ingredient (tahini) isn’t even necessary; i buy bags of sesame seeds for 69 cents at World Market/Cost Plus and throw a tablespoon or so of those in.

    Reply
  • 2. dollamenu  |  May 18, 2010 at 6:41 am

    I noticed that about the berries! Ralph’s and Albertsons hardly had any selection of frozen fruits, and their prices were way higher than what I’m used to. Same with fresh produce. I didn’t know that about the beans though, I’ll keep that in mind!

    And I assumed it would be cheaper to make hummus, though I’ve never done it before, so I didn’t know that about the tahini. I will definitely try to make some next time.. hummus and veg is probably my favorite snack. Thanks for the info!

    Reply
  • 3. Leo  |  May 18, 2010 at 10:02 am

    where do you shop for your groceries??

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Objective

To prove that I can feed myself tasty, ethical meals for cheaper than a fast food dollar menu.


Recent Posts

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 40 other followers


%d bloggers like this: